Skip to content
Home » Elukutse valimine ei pea olema raske töö

Elukutse valimine ei pea olema raske töö

Oskuste Kompassi kõige värskem võsuke on pisut mängulisemat laadi ametisoovitaja, mis on loodud, mõeldes eelkõige neile, kes vajavad tulevase ameti valikul rohkem ideid ja lisainfot. Samuti võiks see olla tarvilik tööriist neile, kes niisuguseid inimesi ametivalikul aitavad: eelkõige karjäärispetsialistid koolides ja Töötukassas, aga miks mitte ka lapsevanemad.

Ametisoovitaja kasutamiseks hinda esmalt vähemalt 30 enda jaoks kõige olulisemat oskust, mis sul juba olemas on või mida tulevikku silmas pidades arendada soovid. Kui enda oskusprofiili nullist loomine tundub keeruline, saab näidiseks võtta mõne ameti, mis vastab senisele töökogemusele, ja sealse oskuskomplekti aluseks võtta. Õpilastele on olemas võimalus vaadata õpilase profiili, mis annab valiku võimalikest oskustest, mis õpilasel olemas võiks olla. Kui oskused märgitud, siis vasta ametisoovitaja esitatud viiele küsimusele, mis puudutavad juba omandatud haridust, juurde õppimise valmidust ning eelistatud tulevase töö iseloomu. Et otsustamine läheks ladusamalt, on kasutaja jaoks koostatud nn persoonad, mis jagavad sarnast tüüpi ametid üheksasse rühma: õiguskaitsja, klienditeenindaja, vastutaja, mõtleja, askeldaja, meister, looja, juhendaja ja toetaja.

Hinnatud oskuste ning tehtud valikute põhjal annab ametisoovitaja hulga ameteid, mis võivad sulle huvi pakkuda. Klõpsates soovitatud ameti kastikesel nupule „Vaata vajalikke oskusi“, kuvatakse selles ametis vajalike oskuste loetelu ja kirjeldused ning ülal nurgas ka sinu märgitud oskuste ja ametis vajalike oskuste arvu suhet. Samuti saad soovitatud ameti kastikese kaudu liikuda otse ametikirjelduse jm seda ametit puudutava kasuliku teabe juurde, klõpsates nupul „Loe täpsemalt“. Soovi korral saad ametikirjelduse lehel olles selle ameti endale huvipakkuvaks märkida. Hiljem saab soovitatud ametite nimekirja juurde naasta Minu Kompassi töölaua kaudu, kust on võimalik huvipakkuvate ametite info ka alla laadida.

Esialgu on see tööriist veel lapsekingades ning kõik ei pruugi toimida tõrgeteta. Ja ehkki loodame, et soovitatud ametite seas leidub juba praegu midagi huvipakkuvat, mille peale sa ise veel tulnud ei ole, satub soovituste hulka algul kindlasti ka selliseid, mis toovad muige suule või milles on raske end ära tunda. Kuid nagu beebidega ikka, ärgem olgem ta peale pahased sellepärast, et ta on alles väike, vaid olgem kannatlikud ja aidakem ta hellalt püsti, kui ta on käpuli kukkunud. Oskuste tiim loodab siiralt, et annate meile oma märkamistest ja ettepanekutest tagasisidevormi kaudu sõbralikult teada. Sest mida rohkem tagasisidet, seda rohkem on meil materjali, mille põhjal ametisoovitaja algoritmi timmida, nii et asjakohaste tulemuste arv oleks tulevikus suurem.

 Meeleolukat mängimist!

Mirel Püss, oskuste süsteemi spetsialist

Skip to content