Skip to content
Home » Saame tuttavaks – Europassi targad!

Saame tuttavaks – Europassi targad!

Kutsekojale on juba mõned kuud olnud abiks neli Europassi tarka, kelle ülesandeks on pakkuda tuge ja infot neile, kes soovivad rohkem teada saada Europassist ja selle võimalustest.

Europassi keskkonnast leiavad infot ja teenuseid need, kel on plaan mõnda Euroopa Liidu riiki tööle või õppima minna, aga ka need, kes teistest riikidest enda kooli või ettevõttesse inimesi ootavad.

Kui sulle pakub Europass huvi ja tahaksid sellest rohkem teada saada, siis kutsu Europassi tark oma kooli, kollektiivi või hoopis näiteks noortekeskusesse sellest rääkima! Seda kas koha peale või virtuaalselt. Koolitus või töötuba on soovijatele tasuta.

Saame tarkadega lähemalt tuttavaks!

Europassi tark Triin Niinepuu on õppinud tundma veebikeskkonna nutikaid nippe

Kõige paremini õpib ikka teisi õpetades, saab kinnitada Europassi tark Triin Niinepuu, kes õpitubades teistele Europassi keskkonda tutvustades on kätte õppinud mitmeid parima toimetamise nõkse.

Triin on ise välismaal töötanud korduvalt ning usub, et kui ta juba siis oleks Europassi keskkonnast teadnud, oleks ta seda kindlasti kasutanud.

Näiteks Norras otsis ta tööd just läbi sarnase keskkonna nagu on meie Töötukassa. EL-i riikide vastavate asutuste tööpakkumised on Europassis leitavad ja neile saab oma Europassi profiili kaudu mugavalt kandideerida. Triin usub, et tänu sellele on tööpakkumised usaldusväärsemad kui need, mille kohta laekub info tuttavate või lehekuulutuste kaudu.

Tartus karjääriplaneerimise õpetajana töötav Triin soovitas oma õpilastele CV loomist Europassi keskkonnas juba enne seda, kui ta ise Europassi targana tööle asus. Nüüd on ta korraldanud aga kuus spetsiaalselt Europassi tutvustavat töötuba ning nende raames ka ise veelgi targemaks saanud.

„Olen avastanud nippe, mille peale ma varem ei osanud tulla. Näiteks kui avada kaaskiri läbi failikogu, siis seda enam muuta ei saa, aga kui minna läbi enda profiili ja avada „koosta kaaskiri“, siis saab eelnevalt tehtud kaaskirja muuta,“ tõi Triin näite.

Õpilastele on tema sõnul väga meeldinud, et Europassi profiilile saab sisestada kõik oma andmed ja kandideerima asudes valida, mida antud juhul CV-s näidatakse. Põnev on olnud ka oma taseme välja selgitamine digioskuste testi abil.

Triin julgustab ka teisi, kes Europassi nippe selgeks tahavad saada, tema poole pöörduma. Seda võib teha kirjutades aadressil: triin.niinepuu@kutsekoda.ee.

Europassi tark Dina tunneb rõõmu „maailma hirmsaimast“ ametist

Kui õpetajaametit pidav Europassi tark Dina Mikfeldt oma tulevast töö- ja õpiteed planeerima hakkas, võttis ta vastu otsuse, et õpib ainult neid asju, mis teda päriselt huvitavad. Pedagoogitöö ei olnud sugugi tema nimekirjas, selle ametini viis elu ise ning oma roll oli selles ka Europassil.

Pöördeliseks punktiks Dina töö- ja õpiteel sai otsus minna aastaks välismaale. Riigiteaduste üliõpilasena liitus ta Erasmus+ programmiga, mille kaudu asus aastaks Euroopa vabatahtliku teenistusse Riias. Koolinoortele Euroopa Liidu võimalusi tutvustades puutus ta esmakordselt kokku ka Europassi keskkonnaga.

Erasmus+ programmis osalemine andis Dina sõnul tema elule uue suuna. „Kuna ma hästi palju käisin koolides, siis õpetajad ütlesid mulle, et oi, sa peaks ka õpetaja olema. Mina mõtlesin, et õpetaja olla on maailma kõige koledam amet. Aga paar aasta läks mööda ja ma sain aru, et tõesti –  see on asi, mis mind teeb õnnelikuks, mida ma pean tegema,“ meenutab Dina naerdes.

Eestisse naastes läkski ta klassiõpetajaks õppima ning on tänaseks pedagoogina töötanud juba kaheksa aastat.

Dina hinnangul sobib Europassi targa töö õpetajaametiga väga hästi kokku, seda enam, et tal on eelnevad teadmised juba olemas ja neid on põnev uuendada. Europassi keskkond on tema sõnul muutunud varasemast kasutajasõbralikumaks, kuid struktuur on sama.

Oma teadmisi Europassist on Dina jaganud nii enda õpilastele kui teinud õpitubasid ka teise kooli karjääriõpetuse tunni raames.

Dina sõnul on ta julgustanud noori koostama CV-d Europassi keskkonnas seetõttu, et see on rahvusvaheine, tuntud ja soliidne, selle kaudu saab kandideerida tööle nii Eestisse kui välismaale.

Noorte vaates on väga oluline, et Europassi formaat võimaldab CV-sse lisada oskusi, mis ei ole n-ö paberil tõestatud. „Noored ise ei näe alati, millised oskused võivad olla tööandjale atraktiivsed. Milleks panna CV-sse, et ma oskan Instagrami või TikToki kasutada? Aga võib-olla tööandjal oleks just hea meel, kui ta saab suveks endale kohvikusse Instagrami postitaja, kellegi, kes lisaks sellele, et ta on teenindaja, näeb ilusaid nurkasid ja muudab kohviku läbi sotsiaalmeedia populaarseks,“ selgitab Dina vajadust juhendada noori oma tugevuste leidmisel.

Dina on valmis ka teisi õpetajaid, õpilasi ning Europassi keskkonnast huvitatuid koolitama ja juhendama. Temaga saab ühendust e-posti aadressil dina.mikfeldt@kutsekoda.ee.

…..

Europassi tark Iris: geograaf, kellega koos minna Europassi teid avastama

Geograafiatudeng Iris Luik ütleb, etharidus- ja noorsootöö valdkond on tema kirg ning muuhulgas soovib ta olla noortele toeks  tööturule sisenemisel.

Palun räägi pisut endast, milline on olnud sinu õpi- ja tööalane tee?

Ma õpin Tartu Ülikoolis, hetkel olen geograafia eriala 2. aasta bakalaureuseõppe tudeng. Tööalaselt olen ennekõike kokku puutunud noorte ja lastega nii formaalses kui mitteformaalses õppes.

Kaks suve olen olnud õpilasmalevas rühmajuht, kus minu ülesandeks on noorte juhendamine töö ajal ning nende vaba aja sisustamine kolme nädala pikkuse malevavahetuse vältel. Lisaks olen kokku puutunud ka HEV (hariduslike erivajadustega) lastega, olen töötanud nii tugiisikuna lasteaias kui ka aidanud suuremaid lapsi koolitöödega. Haridus- ja noorsootöö valdkond on minu jaoks kirg ning näen ennast seal ka edaspidi. 

Millist infot oled Europassi keskkonnast ise enim otsinud, milliseid teenuseid kasutanud? Kuidas on see sind aidanud?

Europassi keskkonda olen ennekõike kasutanud tööandjale atraktiivse CV loomiseks, kuna see on seal imelihtne. Europass pakub kasutajale erinevaid CV kujundusi ning salvestab üleslaetud info, mis teeb CV-de loomise ja muutmise kasutajasõbralikuks. Viimati lõin 10 minuti jooksul kolm erinevat CV-d, mille seast hiljem sobivaima välja valisin. 

Miks otsustasid kandideerida Europassi targaks? Kuidas selgitad, kui sult küsitakse, mis töö see selline on?

Kandideerisin Europassi targaks, sest mulle meeldib inimestega suhelda ning koolitamine on selleks suurepärane võimalus. Esimeste CV-de koostamine ning tööturule astumine võib noorte jaoks tunduda hirmutav ning soovin neid sellel teel aidata. Tuttavatele selgitan, et Europassi tark on koolitaja, kes tutvustab Euroopa Liidu CV koostamise ja töö- ning õppimispakkumiste keskkonda. 

Kes on need, kes võiksid Europassi targa nõu vajada ja sinu poole pöörduda? Kuidas seda teha?

Europassi targa poole võiksid pöörduda kõik, kes soovivad abi meeldejääva CV koostamise või töö- ja õppimispakkumiste otsimisega Euroopas. Minu poole saab pöörduda läbi emaili iris.luik@kutsekoda.ee

…..

Europassi targal Kristil on „must vöö“ noortega suhtlemises

Europassi tark Kristi Liiv aitab keeruka taustaga noori tööle ja õppima. Europassi keskkond on heaks abivahendiks nii noortele endile kui ka Kristile nende oskustest pildi saamisel.

Kristi sõnul oli ta ise üks nendest noortest, kes gümnaasiumi lõpus ei teadnud, mida edasi õppima minna. Nii on tema töö- ja õpitee kujunenud üsna kirjuks ning viinud ta kahel korral ka välismaale.

Praeguseks on sotsioloogiat, sotsiaaltööd ja sotsiaalpoliitikat õppinud Kristil lisaks magistrikraad rahvatervishoiu alal. Tööelus jagab ta end teadustöö ja sotsiaaltöö tegemise vahel. Viimastel aastatel on kesksel kohal olnud viimane, täpsemalt töö noortega: nendega, kes lastekodudest ellu hakkavad astuma, kriminaalhooldusel poiste ja tüdrukutega ning NEET-noortega ehk nendega, kes ei õpi ega tööta.

Ülikooli ajal aastaks Iirimaale minnes ei osanud Kristi üldse inglise keelt. „Aga seal õppisin selle ära nagu naksti,“ tunneb ta toonase valiku üle heameelt ja lisab, et ei kujuta ettegi, kuidas oleks olnud võimalik ilma inglise keelt oskamata ülikool ära lõpetada.  

Tööle või praktikale minna soovijad peavad Kristile CV esitama. Kristi sõnul on ta mitmel põhjusel soovitanud oma klientidel CV koostamist just Europassi keskkonnas. Esiteks: kuna see on veebikeskkond, töötab see kõikides arvutites ning võimaldab luua korraliku väljanägemisega CV suhteliselt kerge vaevaga. „Sageli ei ole noortel arvutis Wordi, mistõttu võib viisaka CV tegemine olla suur töö või lausa võimatu,“ selgitab ta.

Teiseks saab Europassi CV-s kirjeldada väga erinevaid oskusi ja huvisid. Et noore tööalased kogemused on reeglina vähesed, annab selline võimalus palju juurde. Samuti saab Europassi keskkonnas hinnata oma keeleoskuse taset ja teha digioskuste testi ning ka selle info CV-sse lisada.

Lisamugavusena on kõiki faile ja tunnistusi võimalik hoida Europassi keskkonnas, nii et neid ei pea igal uuel kandideerimisel taga otsima või uuesti sisestama.

Kristi sõnul on ta nooretele CV koostamisel sageli abiks. „Kasutame Europassi natuke eneseanalüüsi tööriistana ka. See aitab noorel endal aru saada, kus ta tööturul võiks paikneda, kuhu ta sobiks, ja annab ka minule tema oskustest pildi,“ selgitab Kristi.

Europassi targana on Kristi lisaks oma klientidele valmis juhendama ja aitama ka kõiki teisi, kes keskkonnast rohkem teada tahavad saada. Näiteks on ta juba välja pakkunud koolituse teistele kohalike omavalitsuste juhtumikorraldajatele, kuna näeb, et Europassi keskkond võiks olla kolleegidele ja nende klientidele heaks tööriistaks.

Kristiga saab ühendust võtta aadressil kristi.liiv@kutsekoda.ee.

…..

Mis on Europass?

Europass hõlbustab ja lihtsustab Euroopa Liidu riikide vahel kodanike oskuste ja kvalifikatsioonide tunnustamist ning teise riiki tööle või õppima asumist. Europassi projektiga on liitunud 33 Euroopa riiki.

Europassi Eesti keskus tegutseb Kutsekoja juures. Selle eesmärk on pakkuda tuge ja teavet

  • karjääri- ja õpivalikute tegijatele (nt tööotsijad, kutse- või kõrgkoolis õppijad) ning
  • neid toetavatele spetsialistidele (nt personali- ja karjäärispetsialistid ning täiskasvanute koolitajad).

Europassi pikema ülevaate ja kontaktid leiad SIIT.

Skip to content