Перейти к содержимому
Home » Lõunanaabrid käisid Eesti kutsesüsteemiga tutvumas

Lõunanaabrid käisid Eesti kutsesüsteemiga tutvumas

Eesti kutsesüsteemiga tutvumas käinud Läti ja Leedu delegatsiooni liikmed tõdesid, et rahastus mõjutab kutsesüsteemi panustamist ka siis, kui osapoolte tasustamist ette nähtud ei ole.

Erasmus+ KA210-VET – Kutsehariduse väiksemõõtmelised koostööprojektid – toetusmeetme raames on Läti Töötajate Konföderatsiooni eestvedamisel käivitatud kaheaastane projekt oma lähinaabrite kutsesüsteemiga tutvumiseks. Nii käivadki Eesti, Läti ja Leedu kutsehariduse õpetajad, spetsialistid ja ministeeriumi kutsehariduse osakonna ametnikud vastastikku üksteiselt õppimas, kuidas paremini kutsenõukogude tööd korraldada. Parema võrreldavuse huvides on projekt keskendunud põllumajanduse ning kunsti ja disaini sektoritele.

Esimene õppereis toimus 13. ja 14. septembril Eestisse. Esimesel päeval andis PhD Olav Aarna ülevaate Eesti Kutsesüsteemi ajaloost ja toimemehhanismidest. Külalisi huvitas eelkõige igapäevase asjaajamise tasand ning rahastusmudelid. Ehkki Eesti kutsesüsteemi panustamine ei ole osapooltele (eriala spetsilistidele, valdkonna esindajatele, ametnikele ja koolitajatele) tasustatud, ei tähenda see, et kogu tegevusel ei oleks hinnalipikut küljes. Iga koosolekutund ja sõidukilomeeter on tööandjate panus.

Kohtumine Kutsekojas

Sellel järgnes OSKA analüütiku Siim Kruselli põllumajandussektori tööjõu vajaduse uuringu ülevaade. Taaskord sai ilmsiks OSKA uuringute lisandväärtus, mis näitab hariduselu korraldajatele vajadust ühe või teise õppekava järele.

Teine päev oli sisutatud väljasõiduga Olustvere Teenindus-ja Maamajanduskooli. Siingi hoidsid külalised fookuses otsus-raha-tegevus ja põhjus-tagajärg ahelat. Arutelu tulemusena leiti mitu näidet, kuidas otsuse elluviimist mõjutab rahastus – kas õppijatele on transport, lõuna, majutus ja õppimine tasuta või kui palju kasvõi ühe komponendi muutmine mõjutab inimeste käitumist.

Olustveres ühinesid meiega Ukrainast Zaporožje oblastist rahvusvahelisele künnivõistlusele tulnud vaprad põllumajanduskooli õpetajannad, kes said ühtlasi hea kontakti Läti delegatsiooniga kaasa tulnud Ukraina kolleegiga – Ukraina on teatavasti suur ja lai ning pole imestada, et kohtumiseks oli neil vaja tulla Olustverre!

Väljasõidul Olustverre

Teksti ja fotode autor on Kutsekoja välisprojektide spetsialist Heli Oruaas.

Перейти к содержимому